פסיכולוגים

טיפול זוגי – כל הדרך עד לשיפור מהותי

טיפול זוגי - כל הדרך עד לשיפור מהותיטיפול זוגי עוסק בטווח רחב של בעיות, החל מהשלבים המוקדמים של בניית הקשר, מעבר למגורים משותפים, החלטה בדבר נישואים, לידת ילד ראשון וכו’, וכמו כן מתמקד באכזבות, בעיות ומשברים המתעוררים.
הטיפול יכול להתקיים במסגרת של פגישות זוגיות, או עם כל אחד מבני הזוג בנפרד, זאת בהתאם לנסיבות ולאופי הבעיות. הטיפול הזוגי יכול להיות קצוב בזמן, על מנת לפתור בעיה ספציפית, או ממושך – שוב, על-פי טיב הבעיות שעמן מתמודד הזוג.
חשבו לדעת שזה לא אותו דבר לחפש טיפול זוגי בצפון או במרכז הארץ. כמו בכל התחומים בפרויפריה יש תמיד פחות מקצוענים.

התפקיד של המטפל זוגי

אנו מתאימים מטפל לכל זוג הפונה לעזרה, ולוקחים בחשבון מצד אחד את היחיד וצרכיו ומצד שני את אופי הזוגיות. לאחר שבפגישות הראשונות אותרו הבעיות מתגבש הקו הטיפולי. גישתנו היא לנסות לשמר ככל האפשר את הזוגיות, לחזק ולאושש אותה. אם מאמצים אלה אינם נושאים פרי, ובני הזוג מרגישים שאינם מוכנים או יכולים להמשיך לחיות ביחד, הם יקבלו סיוע להיפרד תוך הסכמה הדדית ובאווירה טובה ומאפשרת.
הטיפול הזוגי בעת פרידה ולאחריה, מאפשר למטופלים להתחזק בעקבות המשבר, ולהמשיך לטפח קשרים אישיים טובים, הן ביניהם לבין עצמם והן עם הילדים. שמירת שלמותה הפסיכולוגית של משפחה גם בעת פרידות, הינה מאמץ חיוני וחשוב.

גירושין ולחצים

עם זאת יש לזכור, כי תהליך הגירושין מלווה בלחצים רבים ובסבל ניכר לבני הזוג עצמם, ובעיקר לילדיהם. רגשות קשים ושליליים צפים ועולים, מסגרות החיים מתערערות והאיזון המשפחתי מופר. נוצר סיר לחץ פסיכולוגי- חברתי, שעלול לגרום למשבר אצל אחד מבני הזוג או אצל שניהם, ולהשליך על הילדים במשפחה.
חשוב מאוד אפוא שההורים יצליחו לסיים את הנישואין בלי לפגוע במילוי תפקידיהם כהורים, ויגנו על ילדיהם מפני השלכות שליליות ארוכות טווח. יש להרחיק את הילדים מלב הסכסוך ולאפשר להם להסתגל בהדרגה למצב החדש. ילדים יכולים אפילו להיבנות מהפרידה, לאחר תקופה ממושכת שהייתה כרוכה בעימותים ובמריבות, ולהפיק ממנה כוחות חדשים.
יש לי ניסיון רב של טיפולים וייעוצים לבני זוג במצבי חיים שונים, בזוגיות, בעימותים, במשברים ובפרידות. גם הריון ולידה לצורך הרחבת המשפחה עלולים לגרום לבעיות לא קטנות, כמו דיכאון אצל האישה או הסתגרות וניכור מצד הגבר. אחד הקשיים הגדולים בפניהם עומדים זוגות היא יצירת מערכת זוגית חיונית ומתפקדת מחד, ומאידך קבלה ואמפטיה לבן/בת הזוג. זוגות שמתגברים בהצלחה על המכשול הזה מתחסנים להתמודדויות הבאות בחיים.