פסיכולוגים

ייעוץ זוגי – קצר תקשורתי בזוגיות

ייעוץ זוגי - קצר תקשורתי בזוגיותזוגות רבים במהלך החיים המשותפים נתקלים בבעיות בזוגיות. קצר בתקשורת יכול להגיע אפילו לכדי גירושין והכל מאי הבנה שהולכת וצוברת תאוצה עם שימוש של כל צד מבני הזוג בבעיות מהעבר שצבר עם השנים. פעמים רבות השגרה נותנת אותותיה, החיים נכנסים למרוץ וההשקעה בזוגיות פוחתת עד רמה אפסית. במצב של דעיכה בזוגיות, כל ריב מקבל עוצמה גבוהה יותר ולעיתים מריבה שטותית הופכת למשבר.

יותר ויותר גירושים – למה?

בימינו, שיעור הגירושים עצום, אחד מכל שלושה זוגות מתגרש. היד על “ההדק” קצרה ועוד לא לפני ששקעתם במחשבה עמוקה בנושא, זוגות רבים מוצאים עצמם על מדרגות הרבנות במלחמת התשה עם מי שהיה שותפם לחיים. הבעיה גדולה יותר כאשר מעורבים בוויכוחים ילדים, שהם הנפגעים המרכזיים בגירושים.
פעמים רבות הם נאלצים להתנייד בין בתיהם של ההורים ומאבדים את הדבר היציב ביותר בחייהם שזו המשפחה הגרעינית. לזוגות שהגיעו לקצה, וכבר העלו על דל שפתם את המושג “גירושים”, כדאי ומומלץ ביותר לפנות לטיפול זוגי. רבים מהאנשים, גם האינטיליגנטיים שביננו, לא מבינים במה טיפול זוגי בקריות יכול להועיל “הרי כבר דנו ושוחחנו ושום דבר לא משתנה”.אולם זוגות רבים שהיו כה קרובים לסוף נישואיהם ועברו טיפול זוגי, מעידים כי זה הציל את חיי הנישואין והחזיר את הזוגיות לפריחה ולאהבה חסרת הגבולות שחשו בני הזוג בתחילת הדרך, כשעוד היו “פרפרים”.

מה לומדים בטיפול זוגי?

בטיפול זוגי בני הזוג לומדים ושומעים מה בן הזוג השני חש, ומהם הכלים שיכולים לעזור לזוגיות ומאידך מהם ה”אויבים” שחדרו לחיים המשותפים ופוגעים בתא המשותף. הטיפול הזוגי עוזר לכל אחד להבין מה מקומו בזוגיות ועוזר לו לבחון האם הוא לעזר בבית, כמה כל אחד מבני הזוג שותף ותורם לתא המשפחתי, האם יש שילוב בחיי היום יום של הזוגיות לבין הילדים והעבודה וכך מתוך ההבנה המשותפת והמודעת של בני הזוג מה קורה בחיי נישואיהם, ניתן להגיע לאיזון ולחזק את הזוגיות ואף להבעיר את הלהט והתשוקה שאבדה.
כמובן, שקיימים מקרים רבים שגם טיפול זוגי נכשל והמלצת המטפל הנה אכן להיפרד ולנסות לעשות זאת בדרכי נועם ושלווה בלי פגיעה בילדים אולם באחוזים גבוהים מהמקרים הטיפול הזוגי מציל את חיי הנישואין עד בלי הכר. וכמובן, בכל משבר ובעיה מומלץ לפנות לטיפול זוגי או אישי, אין זו בושה, בייחוד בזמנים המודרניים בהם אנו חיים.