פסיכולוגים

טיפול קוגניטיבי התנהגותי

טיפול קוגניטיבי התנהגותיטיפול קוגניטיבי התנהגותי היא שיטת הפסיכותרפיה שבה הגישה הזו הצליחה ביותר היא הגישה הביהביוריסטית – קוגנטיבית.
פסיכותרפיסטים המשתמשים בנגזרות השיטה בדרך כלל מתמקדים בחינוך, תרגילי הירגעות, הקניית הרגלי התמודדות, הרגלי שליטה בלחץ והגברת אסרטיביות.
החלק ה”קוגנטיבי” של הטיפולים מתמקד בקוגניציה = תהליכי החשיבה שלנו. פסיכותרפיסטים מכוונים לשנות דפוסי חשיבה חולניים (פתולוגיים). כך לדוגמא מטופל הנוטה למצב רוח ירוד (דיסטימיה או דיכאון לדוגמא) עלול להתאפיין בדפוסי חשיבה שליליים לגבי העתיד. טיפול קוגנטיבי יכול להתמקד בתיקון דפוסי חשיבה אלו והתאמתם למציאות בפועל.

לקריאה נוספת: טיפול פסיכולוגי בהוד השרון

החלק ההתנהגותי, או הביהביוריסטי, מתמקד בתוצאה ההתנהגותית (שהיא אכן בדרך כלל קשורה לתהליכי קוגניציה, אולם קל יותר “לבודד” אותה ו”לכמת” אותה אובייקטיבית). הכלי החשוב ביותר באמתחתם של פסיכותרפיסטים חסידי השיטה הוא “יומן התנהגויות” ו”שיעורי בית”. התגובה ההתנהגותית הבעייתית לגירוי מסוים נרשמת ומאובחנת באמצעות תיעוד ביומן. בהמשך מנסים לשנות את התגובה באמצעות עבודה משותפת ובעיקר “שיעורי בית” (מה שמקטין משמעותית את כמות המפגשים הדרושה, ולכן כמובן גם את המחיר). באמצעות חשיפה מדורגת לגירויים בעוצמה עולה, שימוש בטכניקות שינוי התנהגות והרגעות ועוד, מנסים לשנות את התגובה ההתנהגותית שהתפתחה ושגורמת לבעיה הנפשית.

למי מתאים טיפול קוגניטיבי התנהגותי?

הגישה יכולה לעזור מאוד במגוון בעיות. ביניהן (מדובר ברשימה מאוד חלקית!!!):
• הפרעות במצב הרוח כולל דיכאון
• הפרעות חרדה כולל הפרעת חרדה כוללנית, תסמונת פוסט-טראומה, הפרעה פאנית, הפרעות אכילה והפרעות טורדניות-כפייתיות.
• הפרעות התמכרות כולל הפסקת עישון
• הפרעות כאב כולל כאב גב תחתון כרוני
• הפרעות שינה